Dzisiaj mija 23 rocznica śmierci legendarnego spadochroniarza Patricka de Gayardona. 

13 kwietnia 1998 roku odszedł Patrick de Gayardon. Legenda sportu spadochronowego.
Miał ponad 15 000 skoków spadochronowych. Był francuskim spadochroniarzem, skysurferem i skoczkiem BASE. Słynął z przesuwania granic spadochroniarstwa. Był jednym z pierwszych ludzi, którzy rozwinęli unikalny styl skysurfingu, w którym skoczkowie wykorzystują board do wykonywania akrobacji w powietrzu. Pionier skoków na Wingsuit z samolotu. Zginął podczas testowania modyfikacji pokrowca.

Doświadczeni historycy sportów lotniczych często wskazują na wspaniałego latającego Francuza Patricka de Gayardona jako być może największego wszechstronnego spadochroniarza XX wieku. Patrice de Gayardon stracił życie w wypadku spadochronowym,  w dniu 13 kwietnia 1998 r. miał 38 lat. Tego dnia de Gayardon skakał ze spadochronem na Hawajach, aby nakręcić film promocyjny dla swojego projektu. nowego kombinezonu do skoku. Wyszedł z dwójką przyjaciół, ale wylądowali sami, nigdy nie dowiemy się, jakie inne innowacje chciał wprowadzić do tego kombinezonu. Od 1995 r. do swojej przedwczesnej śmierci  de Gayardon wykonał około tysiąca próbnych skoków na swoich projektach. Stał się pierwszym sportowcem, który wykonał „lot na Wingsuit”, prześlizgując się po górskim terenie w swojej rodzinnej Francji, w jednym ze swoich własnych projektów, w 1997 roku. Później tego  samego roku opuścił i ponownie wszedł do tego samego Pilatusa Portera. To był świetny wyczyn!

W wieku dwudziestu lat Patrick de Gayardon zajął się BASE jumping. Dopiero potem zaczął skakać ze spadochronem. Początkowo zajął się dyscypliną freestyle, ale wkrótce przeszedł do dyscypliny: skysurfing. Jak dowodzą filmy, de Gayardon miał kilka naprawdę pięknych skoków skysurfingowych, którymi mógł się podzielić ze światem, a jego stylizacja szybko przyniosła mu sławę. Skoczył z najwyższego wodospadu na świecie – Angel Falls w Wenezueli w 1992 rok. Następnie wskoczył do niesamowitej dziury Sòtano de Las Golondrinas (znanej również jako Cave of the Swallows) w Meksyku w 1993 roku. Zaczął modyfikować kombinezon spadochronowy z materiałem wszytym między ręce i nogi, pozwalając ciału ludzkiemu przesuwać się w poziomie. Nazwał to projektem Wing Flight, a po trzech latach de Gayardon był gotowy przetestować swoje nowe dzieło nad Chamonix. W Halloween w 1997 roku skoczył z 4000 metrów i udało mu się szybować przez ponad niespotykane wówczas trzy i pół mili, w swoim trzy minutowym swobodnym spadaniu. Ten lot, jak się okazało, na zawsze zmienił spadochroniarstwo. Pozostał najsłynniejszym na świecie spadochroniarzem. Inspirował też wielu innych spadochroniarzy.Na przykład: przypadkowe spotkanie z Yves Rossy w 1992 roku (kiedy Yves zajmował drugie miejsce w swojej klasie na inauguracyjnych Mistrzostwach Świata w Surfingu) zainspirowało go do skonstruowania  stałych skrzydeł, z których Rossy słynie. De Gayardon zainspirował także założycieli innowacyjnych firm Birdman i Phoenix-Fly. Legendarna para Jari Kosoma i Robert Pecnik) postanowiła zająć się projektowaniem skafandra, wzorując się na zdjęcia skafandra de Gayardona.