Osiągnięcia zawodników Aeroklubu Polskiego

W 1955 roku Polacy po raz pierwszy startowali w międzynarodowych zawodach spadochronowych w Bułgarii.
Międzynarodowe sukcesy polskiego spadochroniarstwa rozpoczęły się w 1956 roku gdy na Mistrzostwach Świata w Moskwie zespół męski zajął 3 miejsce w skokach grupowych.

Rok 1958, Spadochronowe Mistrzostwa Świata, Bratysława, Anna Franke wywalczyła tytuł wicemistrzyni świata,  polski zespół kobiecy zajął 2 miejsce w klasyfikacji ogólnej.

Rok 1962, Spadochronowe Mistrzostwa Świata, USA, polski zespół kobiecy zajął 3 miejsce w klasyfikacji ogólnej, drugie miejsce w skoku grupowym, Janina Krajewska zdobyła srebrny medal w  konkurencji (4 skoki z 1500m z opóźnieniem 21 sek).

Rok 1968 r. Spadochronowe Mistrzostwa Świata, Edward Ligocki zdobył w m. Graz (Austria) tytuł II vicemistrza świata.

Rok 1974 r. Spadochronowe Mistrzostwa Świata w m. Szolnok (Węgry) Stanisław Sidor zdobył tytuł mistrza świata w skokach na celność lądowania,  drużyna kobieca srebrny medal w skokach grupowych na celność lądowania.

Rok 1975 r Spadochronowe Mistrzostwa Europy  – drużyna mężczyzn zdobyła srebrny medal w skokach grupowych na celność lądowania.

Rok 1976, Spadochronowe Mistrzostwa Świata, Rzym (Włochy), drużyna męska zdobyła srebrny medal w skokach grupowych na celność lądowania.

Rok 1992, Spadochronowe Mistrzostwa Świata, Trieben (Austria) drużyna męska zdobyła II miejsce w klasyfikacji drużynowej.

Rok 1992 Spadochronowy Puchar Świata, Tuscon (USA) – Marek Tarczykowski zdobył 2 miejsce w klasyfikacji celności lądowania, drużyna męska zajęła III miejsce.

Rok 1993 Spadochronowe Mistrzostwa Europy w m. Timisoara (Rumunia), zawodnik Andrzej Lamch zajął II miejsce w klasyfikacji ogólnej oraz II miejsce w konkurencji akrobacji spadochronowej. Monika Filipowska zdobyła brązowy medal w klasyfikacji ogólnej juniorek oraz w srebrny w konkurencji akrobacji spadochronowej juniorek.

Rok 1995 Spadochronowe Mistrzostwa Europy w m. Efez (Turcja), drużyna męska zdobyła III miejsce w klasyfikacji drużynowej oraz III miejsce w konkurencji grupowej celności lądowania. Monika Filipowska zdobyła brązowy medal w klasyfikacji ogólnej juniorek oraz w srebrny w konkurencji akrobacji spadochronowej juniorek.

Rok 1996 Spadochronowe Mistrzostwa Świata, m. Bekescaba (Węgry), Monika Filipowska zdobyła brązowy medal w celności lądowania seniorek, srebrny w klasyfikacji ogólnej juniorek oraz złoty w celności lądowania juniorek.

Rok 1997 r. I Światowe Igrzyska Sportów Lotniczych w m. Efez (Turcja), Monika Filipowska zdobyła złoty medal w konkurencji celności lądowania juniorek, srebrny w klasyfikacji ogólnej juniorek a Tomasz Stryjak medal brązowy w konkurencji celności lądowania.

I Światowe Igrzyska Sportów Nieolimpijskich, w m. Lahti (Finlandia). Monika Filipowska zdobyła medal brązowy.

Rok 1999 r. X Puchar Świata Mistrzów, Monika Filipowska zdobyła brązowy medal w celności lądowania, Andrzej Lamch – brązowy medal w celności lądowania i złoty w klasyfikacji ogólnej.

Rok 2000 Spadochronowe Mistrzostwa Świata, w m. Ise-Shima (Japonia) Monika Filipowska zdobyła złoty medal w konkurencji celności lądowania.

Rok 2002 Spadochronowy Puchar Świata w celności lądowania. Zawody organizowane w m. Osiek n/Notecią (Polska). Polska drużyna męska zajęła II miejsce.

Rok 2003
Spadochronowy Puchar Europy w celności lądowania Monika Sadowy Naumienia zdobyła trzy złote medale: w klasyfikacja OPEN (łącznie z mężczyznami) oraz dwa medale w klasyfikacji kobiet.
W łącznej klasyfikacji Pucharu Europy (po pięciu edycjach), Monika Sadowy Naumienia zdobyła medal brązowy.
Spadochronowy Puchar Europy w celności lądowania, Agnieszka Kosk zdobyła medal brązowy w klasyfikacji juniorów (łącznie z mężczyznami).

Rok 2004
Spadochronowy Puchar Europy w celności lądowania, Agnieszka Kosk zdobyła 2 medale brązowe w klasyfikacji juniorów (łącznie z mężczyznami).
Spadochronowe Mistrzostwa Świata Juniorów, Agnieszka Kosk zdobyła dwa medale, 1 złoty w konkurencji celności lądowania Juniorek oraz brązowy w klasyfikacji ogólnej, Paweł Jankowski zdobył medal brązowy w konkurencji celności lądowania Juniorów.

Rok 2005
Spadochronowy Puchar Europy w celności lądowania, Agnieszka Kosk zdobyła 1 medal srebrny w klasyfikacji seniorek, 1 medal srebrny w klasyfikacji juniorów oraz 2 medale brązowe w klasyfikacji juniorów (łącznie z mężczyznami).
Irena Paczek-Krawczak – zdobyła 1 medal brązowy w klasyfikacji seniorek.
Spadochronowe Mistrzostwa Europy – kobiecy zespół w składzie: Monika Sadowy Naumienia, Bogna Bielecka, Ewa Rybacka i Agnieszka Kosk zdobył brązowy medal w klasyfikacji drużynowej.
Nasza juniorka Agnieszkę Kosk zdobyła 3 medale indywidualne: 1 złoty w konkurencji celności lądowania Juniorek, brązowy w konkurencji akrobacji oraz srebrny w klasyfikacji ogólnej Juniorek.

Rok 2006
Spadochronowy Puchar Europy w celności lądowania, w m. Altenstadt (Niemcy) polska zawodniczka Agnieszka Wiesner (Kosk) zdobyła złoty medal w klasyfikacji seniorek.

Rok 2007
Spadochronowy Puchar Świata w celności lądowania we Włoszech, w m. Belluno, polska zawodniczka Monika Sadowy-Naumienia zdobyła srebrny medal w klasyfikacji seniorek.

Rok 2008
Spadochronowy Puchar Świata w celności lądowania w m. Zell Am Zee (Austria) polska zawodniczka Ewa Wesołowska zdobyła brązowy medal w klasyfikacji seniorek.

Rok 2009
Spadochronowy Puchar Świata w celności lądowania  w m.Belluno, (Włochy ) polska zawodniczka Monika Sadowy-Naumienia zdobyła brązowy medal w klasyfikacji seniorek.
Na kolejnym Spadochronowy Puchar Świata w celności lądowania organizowanym w m.Locarno (Szwajcaria) zdobyła kolejny, tym razem srebrny medal.

Rok 2010
Międzynarodowe Spadochronowe Mistrzostwa w celności lądowania, które odbyły się w Dubaju (Emiraty Arabskie), polska zawodniczka Monika Sadowy-Naumienia zdobyła brązowy medal w klasyfikacji seniorek.

Spadochronowy Puchar Świata w celności lądowania w m. Altenstadt, Niemcy, brązowe medale zdobyli Bogna Bielecka oraz Rafał Zgierski.
Spadochronowe Mistrzostwa Świata Wojska CISM w m.  Buochs Szwajcaria, zawodniczka Monika Sadowy-Naumienia zdobyła srebrny medal w celności lądowania .
Spadochronowy Puchar Świata w celności lądowania, który odbył się w Belluno,  Włochy, Agnieszka Wiesner zdobyła brązowy medal.
Spadochronowy Puchar Świata w celności lądowania, który odbył się w m.Thalgau, Austria, Agnieszka Wiesner zdobyła brązowy medal.
Spadochronowy Puchar Świata w celności lądowania, który odbył się w m. Locarno, Szwajcaria, Rafał Zgierski zdobył srebrny medal.

Rok 2011
Na Spadochronowym Zawodach w celności lądowania, które odbyły się w Dubaju (Emiraty Arabskie), w dniach 6 – 17.01.2011 r. polska drużyna kobiet zdobyła brązowy medal.
w klasyfikacji grupowej celności lądowania.
Na Spadochronowym Pucharze Świata w celności lądowania, który odbył się w m. Thalgau- Salzburg, Austria, w dniach 10-12.06.2011 r. Bogna Bielecka zdobyła brązowy medal
Na Spadochronowym Pucharze Świata w celności lądowania, który odbył się w m. Bled, Słowenia, w dniach 24 – 26.06.2011 r. Monika Sadowy-Naumienia zdobyła brązowy medal w celności lądowania.
Na Spadochronowym Pucharze Świata w celności lądowania, który odbył się w m. Altenstadt, Niemcy, w dniach 8-10.07. 2011 r. Agnieszka Wiesner zdobyła brązowy medal.
Na V Światowych Wojskowych Igrzyskach Sportowych, odbywających się w m. Rio de Janeiro, Brazylia, w dniach 17 – 24.07.2011 r. Monika Sadowy-Naumienia zdobyła brązowy medal w celności lądowania.
Na Spadochronowych Mistrzostwach Europy w konkurencjach klasycznych, organizowanych w m. Kikinda, w Serbii,  w dniach 20 -28.08.2011r. polska drużyna kobieca zdobyła
brązowy medal w konkurencji skoków grupowych na celność lądowania oraz brązowy medal w klasyfikacji drużynowej.

Rok 2012
Na Spadochronowym Pucharze Świata w celności lądowania, Ewa Wesołowska zdobyła brązowy medal.

Rok 2013

Na Spadochronowym Pucharze Świata w celności lądowania, Altenstadt (Niemcy), Monika Sadowy-Naumienia zdobyła srebrny a Agnieszka Wiesner brązowy medal.

Na Spadochronowym Pucharze Świata w celności lądowania, Belluno (Włochy), Agnieszka Wiesner zdobyła złoty a Monika Sadowy-Naumienia brązowy medal.

Na Spadochronowym Pucharze Świata w celności lądowania, Belluno (Włochy), drużyna kobiet zdobyła złoty medal.

Na Spadochronowych Mistrzostwach Europy w Formation Skydiving, które odbyły się w w m. Banjaluka (Bośnia i Hercegowina), w dniach 12 – 18 sierpnia 2013 r., drużyna polska w składzie: Dariusz Filipowski, Artur Karwowski, Sebastian Matejek, Piotr Bereda oraz Agnieszka Roman, w konkurencji VFS, zdobyła brązowy medal.

Na Spadochronowych Mistrzostwach Europy w konkurencjach klasycznych, organizowanych w m. Cheboksary, w Rosji,  w dniach  22 -26.08.2013 r. Monika Sadowy-Naumienia zdobyła brązowy medal w konkurencji celności lądowania, polska drużyna kobieca zdobyła brązowy medal w konkurencji skoków grupowych na celność lądowania.

Na Spadochronowym Pucharze Świata w celności lądowania, który odbył się w Thalgau (Austria), Monika Sadowy-Naumienia zdobyła srebrny medal.

Na Spadochronowym Pucharze Świata w celności lądowania, który odbył się w Locarno (Szwajcaria), Monika Sadowy-Naumienia zdobyła złoty medal.

W ogólnej klasyfikacji Spadochronowego Pucharu Świata w celności lądowania 2013Monika Sadowy-Naumienia zdobyła złoty medal.

4 Międzynarodowe Zawody Spadochronowe, które odbyły się w Dubaju (Emiraty Arabskie), polski zawodnik Sebastian Dratwa zdobył srebrny medal w konkurencji Freestyle (Canopy Piloting).

Drużyna polska w składzie: Dariusz Filipowski, Artur Karwowski, Sebastian Matejek, Piotr Bereda oraz Agnieszka Roman, w konkurencji VFS, zdobyła brązowy medal.

Rok 2014

Na Spadochronowym Pucharze Świata w celności lądowania, Rijeka (Chorwacja), Monika Sadowy- zdobyła srebrny medal.

Na Spadochronowym Pucharze Świata w celności lądowania, Peiting (Niemcy), Monika Sadowy    oraz Rafał Zgierski zdobyli złote medale.

Spadochronowy Puchar Świata w celności lądowania, który odbył się w m. Locarno, Szwajcaria, Monika Sadowy-Naumienia zdobyła złoty medal w klasyfikacji skoków dzienno-nocnych, srebrny medal w klasyfikacji kobiet na tych zawodach.

W klasyfikacji ogólnej Spadochronowego Pucharu Świata w celności lądowania Monika Sadowy-Naumienia zdobyła brązowy medal.

Puchar Świata w Indoor Skydiving

Drużyna polska (Dariusz Filipowski, Artur Karwowski, Sebastian Matejek, Piotr Bereda) zdobyła srebrny medal.

Międzynarodowe Zawody Spadochronowe Dubaj, 2014, DIPC 5

Zawody były przeprowadzone na przełomie listopada i grudnia. Drużyna polska w dys­cy­pli­nie VFS (Ver­ti­cal For­ma­tion Sky­di­ving) zdo­by­ła sre­bro. Pol­ski ze­spół skła­dał się z pię­ciu osób: Marek No­wa­kow­ski, Mar­cin Sen, Ma­ciej Mi­cha­lak, Ma­riusz Wnuk oraz Agniesz­ka Roman jako ka­me­rzyst­ka.

Rok 2015

Na Spadochronowym Pucharze Świata w celności lądowania,  Bled (Słowenia), Monika Sadowy  zdobyła brązowy medal.

Na Spadochronowym Pucharze Świata w celności lądowania, Peiting (Niemcy),  Monika Sadowy zdobyła złoty medal.

Na Spadochronowym Pucharze Świata w celności lądowania, Belluno (Włochy), drużyna kobiet zdobyła złoty medal.

Na Spadochronowym Pucharze Świata w celności lądowania, Belluno (Włochy), drużyna kobiet zdobyła złoty medal w konkurencji grupowej celności lądowania.

Na Mistrzostwach Europy w konkurencjach klasycznych, Erden (Bułgaria),  Monika Sadowy zdobyła  srebrny medal w konkurencji celności lądowania.

Na Mistrzostwach Europy w konkurencjach klasycznych, Erden (Bułgaria),  drużyna kobiet zdobyła srebrny medal w konkurencji grupowej celności lądowania oraz brązowy medal w klasyfikacji drużynowej.

Na Mistrzostwach Europy w konkurencjach Formation Skydiving Way4 VFS w tunelu aerodynamicznym, w Teuge (Holandia) polska drużyna kobiet- No Mercy, w składzie: Maja Ważniewicz, Karina Laszuk, Kinga Komorowska oraz  Iwona Raczkiewicz, zdobyła brązowy medal.

Na I Tunelowych Spadochronowych Mistrzostwach Świata, w Pradze (Czechy), w akrobacji zespołowej 4-way VFS, polska drużyna, w składzie: Dariusz Filipowski, Piotr Bereda, Rafał Popławski, Sebastian Matejek, zdobyła brązowy medal.

Na I Tunelowych Spadochronowych Mistrzostwach Świata, w Pradze (Czechy), w akrobacji dowolnej juniorów, złoty medal zdobyła Maja Kuczyńska, srebrny medal Andrzej Sołtyk.

– W m. Klatovy (Czechy) ustanowiono spadochronowy Rekord Polski Kobiet 34 WAY – (formacja 34-osobowa), z wysokości 3950 m., dwa punkty.

– W m. Klatovy (Czechy) ustanowiono spadochronowy wertykalny Rekord Polski Kobiet (Head Down):

Olimpia Patej, Beata Masłowska, Izabela Pilarczyk, Agnieszka Roman.

W m. Klatovy (Czechy) ustanowiono spadochronowy Rekord Polski 100 WAY.

 Rok 2016

Międzynarodowe Zawody w lataniu, w tunelu aerodynamicznym 3. Wind Games 2016 – Castelló d’Empúries (Hiszpania).

W konkurencji Freestyle Music Maja Kuczyńska zdobyła srebrny medal.

Puchar Świata w lataniu, w tunelu aerodynamicznym, Flyspot Warszawa, 2016

Drużyna polska Viper (Dynamic 2-Way) – złoty medal

Andrzej Sołtyk (Freestyle Junior) – srebrny medal

Aleksandra Sołtyk (Freestyle Junior) – brązowy medal

 Rok 2017

Międzynarodowe Zawody w lataniu, w tunelu aerodynamicznym 4. Wind Games 2017 – Empuriabrava (Hiszpania).

W konkurencji Solo Freestyle Maja Kuczyńska zdobyła brązowy medal.

Drużyna polska w czwórkach wertykalnych FlySpot Definition w składzie: Dariusz Dafi Filipowski, Sebastian Matejek, Damian Piotr Bereda i Rafal Popławski zdobyła brązowy medal.

13 września w Piotrkowie, ustanowiono spadochronowy Sekwencyjny Rekord Polski 30 way, z wysokości 3950 m., dwa punkty.

Puchar Świata w celności lądowania, Peiting (Niemcy),  Rafał Zgierski zdobył złoty medal.

Drużyna polska Polish Military Team zdobyła srebrny medal.

 Rok 2018

Tunelowe Mistrzostwa Europy, w Voss (Norwegia).

– w konkurencji Dynamic 2-Way, Andrzej Sołtyk i Francisco Joshua Ruiz-Valasco – złoty medal

– w konkurencji Artistic Events – Indoor Freestyle Andrzej Sołtyk – złoty medal w klasyfikacji juniorów

– w konkurencji VFS Open drużyna polska, w skladzie: Dariusz Filipowski, Sebastian

Matejek, Damian Piotr Bereda, Rafał Popławski –srebrny medal

 Rok 2021

Puchar Świata w celności lądowania, Bled (Słowenia), 25-27.06.2021 r. Rafał ZGIERSKI srebrny medal w klasyfikacji MASTERS

Pucharu Świata w celności lądowania , Belluno (Włochy), 30.07.-01.08.2021 r. Rafał ZGIERSKI brązowy medal w klasyfikacji MASTERS

 Rok 2021

24 Mistrzostwach Świata w 4-way Formation Skydiving Kobiet MUNDIAL, Tanay Rosja, 10-20 sierpnia 2021 r.

Zespół NO MERCY  – brązowy medal

3 Mistrzostwa Świata w Wingsuit Flying  (Mundial), Kemerowo, Rosja, 10-20.08.2021

Dawid WINCZEWSKI – srebrny medal

drużyna polska w składzie: Dawid Winczewski, Jakub Juszczak, Janusz Paliszek-Saładyga oraz Piotr Huss – brązowy medal

 Rok 2022

Mistrzostwa Europy w Indoor Skydivingu, Charleroi, Belgia, 5-10.04.2022 r.

Maja KUCZYŃSKA – medal złoty

Drużyna VFS, 4-way Vertical Formation Skydiving  – srebrny medal

 Rok 2022

Puchar Świata w Indoor Skydivingu, Charleroi, Belgia, 5-10.04.2022 r.

Maja KUCZYŃSKA – srebrny medal

Drużyna VFS, 4-way Vertical Formation Skydiving – brązowy medal

drużyna w składzie:  Adrian Suwiński, Piotr Noworol, Tomasz Białous, Waldemar Suwiński oraz Oliwier Suwiński

 Rok 2023

Mistrzostwa  Świata w Indoor Skydivingu, Słowacja, 18-23.04.2023. r.

Maja Kuczyńska – srebrny medal w Solo Freestyle

Drużyna VFS, 4-way Vertical Formation Skydiving – brązowy medal

drużyna w składzie:  Adrian Suwiński, Piotr Noworol, Tomasz Białous, Waldemar Suwiński oraz Oliwier Suwiński