Historia spadochroniarstwa

W roku 1785 Jeaz Pierre Blanchard wyrzucił z kosza balonu na wysokości 500 m. psa na spadochronie własnej konstrukcji. W dniu 21 listopada 1785 r. podczas kolejnej próby z psem, balon uległ awarii na wysokości około 1000 m. i Blanchard był zmuszony skorzystać ze swego urządzenia, które zdało egzamin.
Był to pierwszy wypadek uratowania się człowieka na spadochronie podczas awarii balonu.

W 1797 roku Francuz Andre Garnerin zbudował i osobiście zademonstrował wygodny spadochron, który nie miał usztywnień.

W 1890 roku Niemiec Paul Lattemann zaczął układać czaszę i linki spadochronu w lekko rozwijające się pakiety, podwieszone do pierścienia blisko kosza balonu.

W 1911 roku Rosjanin Gleb Kotielnikow opracował i opatentował całkowicie składany spadochron plecakowy.

Powstanie sportu spadochronowego w okresie międzywojennym pozostawało w ścisłym związku z możliwościami zastosowania spadochronu do celów militarnych. Pierwsze międzynarodowe zawody spadochronowe w skokach na celność lądowania zorganizowano w 1919 roku w Stanach Zjednoczonych.

W Europie pierwsze zawody spadochronowe rozegrano w Rzymie w 1922 roku.
Początek rozwoju sportu spadochronowego w Polsce przypada na rok 1936, kiedy to Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej (LOPP) zbudowała pierwszą wieżę spadochronową w Warszawie. W tym samym roku w Legionowie wykonano pierwsze skoki spadochronowe z balonu na uwięzi.
Do 1939 roku zbudowano w Polsce 17 wież spadochronowych oraz przeprowadzono liczne kursy spadochronowe. Polscy spadochroniarze nie brali co prawda udziału w żadnych zawodach spadochronowych, niemniej jednak byli reprezentowani za granicą na licznych popisach i zlotach harcerskich, gdzie wysoko oceniano ich poziom wyszkolenia.
Po wojnie pierwszy skok ze spadochronem w Polsce wykonał 3 czerwca 1945 roki Tadeusz Litwiński.

W 1948 roku Liga Lotnicza zorganizowała pierwszy po wojnie instruktorski kurs spadochronowy, a od 1951 roku czynne jest Centrum Wyszkolenia Spadochronowego w Nowym Targu.

W 1952 roku w Warszawie przeprowadzono I Krajowe Zawody Spadochronowe a w 1954 r. rozegrano po raz pierwszy Spadochronowe Mistrzostwa Polski. W tym samym roku na listę rekordów świata wpisał się pierwszy Polak Jerzy Kubaczewski.

Nowy okres rozwoju sportu spadochronowego rozpoczął się w 1956 roku, w wyniku reaktywowania działalności Aeroklubu.