Projekt Polska Stratosfera świętuje sukces w: Polska.

Polska Stratosfera powraca!

Wspólnie z #lotG7 zorganizowali lot balonem, podczas którego ustanowiony został nowy rekord Guinnessa! Najwyższy na świecie skok spadochronowy w tandemie – Punya Project! Wysokość skoku to 11373 m n.p.m.! Równocześnie padł nowy (nieoficjalny) rekord Polski w wysokości lotu balonem na ogrzane powietrze ok. 11880 m n.p.m. Skromnie dodamy, że poprzedni rekord także należał do nas. 🙂

A teraz trochę faktów:

Wczesnym rankiem w piątek 25 października 2019, z podwarszawskiego Wieliszewa wystartował największy w Polsce balon na ogrzane powietrze. Na pokładzie byli skoczkowie spadochronowi: Arkadiusz MAYA Majewski w roli tandem pilota, Amerykanin Jim Wigginton jako pasażer tandemu oraz kamerzysta Wiktor Drewniak, który miał za zadanie uwiecznić skok pary tandemowej. Pilotami balonu byli znani z projektu Polska Stratosfera Dariusz Brzozowski oraz Tomasz Witkowski, który w poprzednim wysokościowym projekcie był skoczkiem. Całe przedsięwzięcie, o nazwie Punya Project, ma na celu zwrócić uwagę na problem chorób nowotworowych.

Ukochana żona Jima Wiggintona – Nancy Punya zmarła kilka lat temu na raka. Niedługo potem Jim powołał do życia fundację The Punya Thyroid Cancer Research Foundation, która wspiera walkę z chorobami nowotworowymi, finansuje badania i poszukiwanie skuteczniejszych terapii. Aby uczcić jej pamięć i pomóc innym chorym, Jim postanowił ustanowić rekord świata, będący jednocześnie rekordem Guinnessa i zadedykował go swojej żonie, nazywając projekt jej imieniem.

Po wielu nieudanych próbach, które odbyły się m.in. w Szwecji, Stanach Zjednoczonych i Dubaju, Jim postanowił podjąć ostatnią – siódmą – próbę w Polsce!

Nie bez powodu o pomoc w organizacji tego rekordu poprosił członków Polskiej Stratosfery. Przeprowadzenie takiego rekordowego lotu i skoku niesie za sobą wiele niewiadomych, jest szalenie trudne, zarówno technicznie, jak i logistycznie. Arek Majewski, założyciel szkoły spadochronowej lotG7, zaprosił do projektu kolegów z Polskiej Stratosfery, z którymi kilka lat wcześniej ustanowili rekord Europy w skoku grupowym oraz rekord Polski w wysokości lotu balonem. Poza Darkiem Brzozowskim i Tomkiem Witkowskim, w projekt zaangażowanych było trzydzieści osób.

Arkadiusz MAYA Majewski zadedykował ten rekordowy skok swojemu zmarłemu niedawno na nowotwór koledze, instruktorowi spadochronowemu, Sławomirowi Drzymalskiemu