Kiedy Sport spadochronowy wejdzie do grona dyscyplin olimpijskich?

Do niedawna marzenia o włączeniu sportu spadochronowego do dyscyplin Igrzysk Olimpijskich były w zasięgu. Francuska Federacja Spadochronowa wspólnie z Międzynarodową Komisją Spadochronowa bardzo aktywnie działała w tym kierunku. Niestety ich wysiłki aby włączono Canopy Piloting lub ostatnio rozważany Indoor Skydiving do Igrzysk nie zostały uwieńczone sukcesem. Organizatorzy Olimpiady w Paryżu 2024 mieli inną wizję. Złożyli wniosek, żeby do programu włączyć nowe dyscypliny: breakdance, wspinaczkę sportową, surfing i skateboarding. Część z nich pojawi się już w 2020 roku w Tokio. Deskorolkowe zmagania jak również unikatowy taniec breakdance, mają przyciągnąć przed ekrany młodszych widzów, na to przynajmniej liczą organizatorzy.

Tony Estanguet, szef komitetu organizacyjnego Paris 2024 i były złoty medalista olimpijski oznajmił 21 lutego na konferencji o swoich propozycjach, które jego zdaniem, zgodnie z wytycznymi olimpijskiej agendy, mają uczynić Igrzyska bardziej miejskimi i młodzieżowymi.

Propozycja organizatora zostanie oficjalnie przedstawiona na Executive Board MKOL, na spotkaniu rozpoczynającym się 26 marca. Dyskusja i głosowanie całego składu Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego odbędzie się na sesji pod koniec czerwca. Dodatkowe dyscypliny na igrzyska w 2024 roku zostaną oficjalnie potwierdzone w grudniu 2020 r., po Igrzyskach w Tokio.

Warto dodać, że Międzynarodowy Komitet Olimpijski poinformował ostatnio, że liczba sportowców w Paryżu ma zostać ograniczona do 10 500 osób, a zaproszone dyscypliny nie powinny wymagać budowy nowych obiektów. Drastycznie więc zmniejszyło to szanse nowych sportów na włączenie do programu.

Jeśli chodzi o sport spadochronowy, to kolejna szansa na zaistnienie jako oficjalnej dyscypliny w Igrzyskach Olimpijskich pojawi się dopiero w roku 2028. Międzynarodowa Komisja Spadochronowa musi ten czas wykorzystać na przygotowanie bardziej widowiskowego, interesującego programu rozgrywania zawodów a także przystępnych regulaminów. Czy dany sport wejdzie do składu dyscyplin olimpijskich czy też nie zależy od popularności danej dyscypliny w mediach i wśród sponsorów. ​​Sport musi być kreatywny, spektakularny, nastawiony na młodzież oraz na najważniejszych organizatorów zawodów sportowych. Szansa na pokazanie atrakcyjności sportu spadochronowego (Canopy Pilotingu) ponownie pojawi się w 11 już edycji Zawodów World Games – Igrzyskach Sportów Nieolimpijskich. Zawody te są organizowane co 4 lata (od roku 1981) dla dyscyplin starających się o wejście do grona olimpijskich przez IWGA (International World Games Association), przy współpracy z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim- IOC.

XI Zawody World Games Odbędą się w roku 2021, w Birmingham, Alabama (USA), w dniach 15-25 lipca 2021 r. Weźmie w nich udział 3 600 sportowców z ponad 30 dyscyplin sportowych, ze 100 krajów.