Samogłoska Portret kobiety – spotkanie ze spadochroniarką Moniką Bekhit

Dzisiaj byłam na spotkaniu z Monikę Bekhit – spadochroniarką, majorem, która swoją historią daje przykład, że nie ma granic. Spotkanie przebiegło w sympatycznej, luźnej atmosferze, dzięki świetnemu podejściu prowadzącej Klaudii Tworek, jak również dzięki Monice.  W sposób przystępny, bez zbędnych szczegółów, zapoznała osoby z sali ze specyfiką sportu spadochronowego. Nie obyło się bez wątków osobistych, opisu jak można pogodzić sport z wychowaniem córek. Z przyjemnością wysłuchałam wielu wątków jej kariery spadochronowej, choć znam Monikę od wielu lat. Spędziłyśmy razem mnóstwo czasu na różnych imprezach i obozach kadry Narodowej.

Monika to spadochroniarka, która ma za sobą ponad 6000 skoków. W wieku 16 lat oddała swój pierwszy skok i poczuła, że to jest to co kocha i chce związać swoje życie zawodowo-sportowe właśnie z tą dyscypliną.

Jest jednym z najbardziej utytułowanych sportowców w historii polskiego spadochroniarstwa. Monika ustanowiła rekord Polski w kategorii Speed i jednocześnie osobisty rekord w prędkości spadania na ziemię (głową w dół!) 381 km/h!

W wieku 30 lat założyła mundur. Wybrała kierunek dowodzenie pododdziałami wojsk zmechanizowanych. Po ukończeniu studium służyła w 16 Batalionie Powietrznodesantowym w Krakowie na stanowisku dowódcy plutonu baterii przeciwlotniczej. Posiada stopień oficerski majora rezerwy.

Wielokrotna medalistka i laureatka Mistrzostw Świata FAI, Wojskowych Mistrzostw Świata CISM, Światowych Igrzysk Wojskowych, Igrzysk World Games, Pucharów Świata, Mistrzostw i Pucharów Europy.

Należała do Spadochronowej Reprezentacji Wojska Polskiego oraz Spadochronowej Kadry Narodowej Aeroklubu Polskiego.

Odznaczona przez Prezydenta RP „Złotym Krzyżem Zasługi” za działalność w sporcie spadochronowym.

Spotkanie poprowadziła Klaudia Tworek, autorka projektu Portret Kobiety.

Wydarzenie towarzyszące wystawie Portret kobiety – wernisaż wystawy.

Źródło: Samogłoska, Warszawa