Nie jest Super Women. Jest znaną spadochroniarką, członkiem spadochronowego, elitarnego zespołu Red Bulla, posiadaczką 11 rekordów świata. Jest sześciokrotną mistrzynią USA, dwukrotną mistrzynią Pucharu Świata. Ma na swoim koncie 13 000 skoków i około 400 godzin w tunelu aerodynamicznym. Specjalizuje się głównie we Freefly ale lubi też skoki w formacjach. Właściwie nieobce jej są inne formy aktywności spadochronowej, skacze niemalże na wszystkim. Trenuje sport spadochronowy od ponad 18 lat. Wykonuje skoki średnio około sześć razy dziennie, spędza co najmniej godzinę w tunelu aerodynamicznym, aby brać udział w profesjonalnych zawodach spadochronowych.
Amy Chmelecki, w grudniu, wraz z grupą 62 innych kobiet z całego kraju, pobiła rekord świata w największej formacji Vertival Formation Skydiving. Impreza odbyła się w Eloy, w Arizonie.

Chmelecki była jednym z koordynatorów skoku, pomagała w planowaniu układu formacji.

To było ogromne osiągnięcie dla 37 –latki.

Amy dorastała w Nowym Jorku, ale jej babcia jest Polką, nigdy nie była w Polsce, ale marzy, aby odwiedzić kraj przodków.

” To nie jest sport niebezpieczny, ” mówi. ” Skaczę każdego dnia. Skaczę na całym świecie. Istnieją bardzo rzadko przypadi sytuacji niebezpiecznych. Niektórzy twierdzą, że jazda samochodem jest bardziej niebezpieczna.

Ja tak nie sądzę. Ten sport jest bardziej niebezpieczny niż inne lecz robimy wszystko, jako społeczność spadochronowa, aby spadochroniarstwo było jak najbardziej bezpieczne.

” Moje obawy i niepokoje są całkiem normalne , ” mówi. ” Czuję czasami strach ale robię to co lubię, dobrą robotę i osiągam sukces.

Zaleca aby nie pozwolić sobie aby te obawy wymknęły się spod kontroli . Skupiać się na pozytywnych aspektach skoku.

Większość obaw jestem w stanie ustalić logicznie. Przykładowo, zdaję sobie sprawę, że coś dziwnego dzieje się z moim sprzętem, więc trzeba to naprawić . Albo gdybym nie wyspała się w nocy, mam wtedy lęki. Trzeba więc uniknąć takich sytuacji, przeznaczać wystarczająco dużo czasu na odpoczynek . ”
Inną przeszkodą, której Amy musiała stawić czoła w branży spadochronowej jest bycie w mniejszości, w tym przypadku bycie kobietą.
Generalnie jednak, jak mówi, kobiety są bardzo mile widziane w tym sporcie.
” Bycie kobietą w tym sporcie przyniosło mi więcej sukcesów niż porażek, ” mówi Chmelecki . ” Ogólnie to było bardzo korzystne .

To miło , bo nie ma wiele z nas w tym sporcie, a ludzie zawsze chcą widzieć kobiety wokół siebie, prawda? „