CUMULUSY 2022 – to już ósma edycja ogólnopolskiego plebiscytu lotniczego, który jest organizowany, aby uskrzydlać, wspierać i promować sportowców lotniczych, dodawać wiary i nadziei marzycielom, angażować kibiców i pasjonatów lotnictwa, a także integrować całe środowisko lotnicze w Polsce.
Na Gali CUMULUSY 2022, która odbył się 11 lutego 2023 r. w Warszawie, w kategorii: SPORT Maja Kuczyńska -reprezentująca Indoor Skydiving zajęła 5 miejsce. Miałam niewątpliwą przyjemność wręczać naszej zawodniczce Statuetkę! W roku 2022 Maja Kuczyńska zdobyła złoty medal na Mistrzostwach Europy w Belgii oraz srebro w Pucharze Świata w konkurencji Freestyle.

GRATULACJE!

A oto pełna lista sportowców, którzy zajęli kolejno miejsca:

  1. Michał Wieczorek  – latanie precyzyjne i latanie rajdowo-nawigacyjne
  2. Sebastian Kawa – szybownictwo
  3. Krzysztof Wieczorek i Kamil Wieczorek – latanie precyzyjne i latanie rajdowo-nawigacyjne
  4. Maciej Kulaszewski – akrobacja samolotowa
  5. Maja Kuczyńska – indoor skydiving
  6. Dariusz Mazur – akrobacja samolotowa
  7. Maciej Pospieszyński – akrobacja szybowcowa
  8. Marcin Chrząszcz – latanie precyzyjne i latanie rajdowe
  9. Tomasz Filus – baloniarstwo
  10. Krzysztof Romicki, Wojciech Strzyżakowski, Dariusz Brzostowicz, Przemysław Gołoś, Mariusz Stępień

MAJA KUCZYŃSKA

To jedna z najbardziej znanych twarzy indoor skydivingu – stosunkowo świeżej dyscypliny sportowej, łączącej akrobatykę z lataniem w tunelu aerodynamicznym. Swój pierwszy skok ze spadochronem wykonała w wieku 10 lat, a kilka miesięcy później odwiedziła tunel aerodynamiczny. Po 5 latach ciężkich treningów została mistrzynią świata juniorów w pierwszych oficjalnych zawodach indoor skydivingu. Maja startuje w kategorii freestyle, w której prezentuje układ porównywany do baletu w powietrzu. Jej choreografia zawiera elementy akrobacji wykonywane w rytm muzyki. Ta utalentowana 22 latka, po raz kolejny pokazała, na co ją stać. „Konkurowałam w dyscyplinie freestyle, która składa się z pięciu rund, rozłożonych na trzy dni. W pierwszych trzech rundach przedstawiałam swój półtora minutowy układ oceniany za poziom trudności akrobacji i za ich wartość artystyczną. Kolejne dwie były rundami obowiązkowymi, które wymagały ode mnie dużego skupienia. Musiałam w nich zmieścić 6 wyznaczonych figur, po 3 na układ – jesteśmy oceniani zarówno za techniczną jakość wykonania figur, jak i za ich umiejętne wkomponowanie w program.” – powiedziała Maja Kuczyńska.

Z pasją patrzę w niebo

Indoor skydiving to dla Mai największa pasja, choć wcześniej uprawiała jeździectwo, gimnastykę, a także uczyła się grać na fortepianie i śpiewać. Nic nie było wystarczająco silną konkurencją dla powietrznych akrobacji. Jednak zamiłowanie do tego sportu, to nie wszystko. Za takimi sukcesami naszej zawodniczki kryją się niezliczone godziny treningów spędzone w tunelu aerodynamicznym i w powietrzu, podczas skoków ze spadochronem. Maja ponad połowę swojego życia doszkalała swoje zdolności, m.in. w Stanach, gdzie szlifowała umiejętności spadochroniarskie. Droga do mistrzostwa była długa i niekoniecznie usłana różami. Dla Mai to jednak gra warta świeczki i nie chodzi tu o wygrywanie zawodów – dla Polki latanie jest wszystkim.

„Co roku konkurencja jest coraz większa. To wymaga ciągłych treningów i kreatywności. Zależało mi na tym, żeby wprowadzić dużo nowych elementów do układu, dopracować je najlepiej jak potrafię i pokazać swoje mocne strony. Moja praca się opłaciła, ponieważ pierwszy raz w historii oficjalnych zawodów FAI dostałam 10/10 za wykonany ruch obowiązkowy o nazwie Thomas Flair.” – powiedziała nasza Zawodniczka.

Chcę więcej

Maja z wielkim rozmachem pisze swoją historię w polskim i światowym sporcie. Nie osiada jednak na laurach – w tym roku planuje wziąć jeszcze udział w Mistrzostwach Świata  w  outdoor skydiving, czyli klasycznych skokach spadochronowych. Dołączy do pierwszej polskiej drużyny freestyle skydiving. Pozostaje nam z zapartym tchem śledzić poczynania naszej Zawodniczki i życzyć jej wysokich lotów.

Źródło: Joanna Kacprzyk