Społeczeństwo, Człowiek który chmurom kłaniał - zdjęcie, fotografia

Urodzony w 1932 roku  nie planował związania przyszłości ze sportem spadochronowym. W 1950 roku Czerwonka trafił do wojska. Marzył o tym, żeby zostać pilotem. Nie został.

Bijąc rekordy Polski startował też z powodzeniem w wielu zawodach. We wrześniu 1963 roku w Zielonej Górze zdobył po raz pierwszy mistrzostwo Polski w wieloboju spadochronowym. Drugi raz złoty medal zawisł na jego szyi w 1967 podczas zawodów w Katowicach.

W zawodach w Zielonej Górze pan Stefan ustanowił rekord kraju. Jako pierwszy skoczył z wysokości tysiąca metrów. O dwa kolejne rekordy postarał się 4 lata później, skacząc z tysiąca i dwóch tysięcy metrów. Przy drugim skoku osiągnął tzw. wartość absolutną. To znaczy, że wylądował centralnie w kole zaznaczonym na ziemi, dokładnie w punkcie „zero”.

Tak celne lądowanie było wówczas również rekordem międzynarodowym. Jeżeli chodzi o 32 rekordy Polski w skokach grupowych, to Czerwonka ustanawiał je również w nocy. Wchodził w skład grupy kilku skoczków (od trzech do dziesięciu), którzy skakali z wysokości od 600 do 2000 metrów.

W roku 1967 roku Stefan Czerwonka ponownie przywdział mundur. Trafił do dęblińskiej Szkoły Orląt. W stopniu starszego sierżanta został zatrudniony jako instruktor. Wstąpił do klubu sportowego „Orlęta”.

Skok numer 5000 Czerwonka oddał w 1978 roku we Wrocławiu, jako pierwszy w Polsce.

Cześć Jego Pamięci!

Źródło: Tu Ryki.pl