SPORT SPADOCHRONOWY
SPORT SPADOCHRONOWY

Kanadyjski spadochroniarz Wingsuit, który zginął w ubiegłym roku, w wypadku spadochronowym - Graham Dickinson.

Film poświęcony jego działąlności.

Wingsuit flyer dies

 

 

 

 

 

BJ WORTH Legenda spadochronowa!

 

 

 

 

 

 

 

 

Na Gali Cumulusów obecne były reprezentantki konkurencji klasycznych, od lewej: Monika Bekhit

(z mężem), Bogna Bielecka ( z mężem, też spadochroniarzem), Agnieszka Wiesner oraz Lidia Kosk.

 

 

 

 

Na Gali Cumulusy 2016 polski zespół Canopy Formation (CF Poland) w składzie: Michał Balonis, Marcin Bąk, Szymon Chełmicki, Maciej Gago, Paweł Michalski zajęła 8 miejsce.

GRATULACJE!

 

 

 

 

Szczęśliwych Walentynek!

Urocza spadochroniarka Roberta Mancino.

 

 

 

 

 

 

 

Skok pod Taj Mahal.

Historia tego skoku była dramatyczna. Zezwolenie na jego wykonanie, wydane  przez najwyższy organ, łącznie z premierem Indii. Wojskowa grupa specjalna zabezpieczała skoki. Grupa wyskoczyła nad samym Taj Mahal, formując 7-osobową formację.

Byłam obecna na tym posiedzeniu Międzynarodowej Komisji Spadochronowej w Agrze (Indie), w roku 1994.

                                           Też przygotowywałam się do tego skoku. Niestety tylko                                                    pierwszy wylot dostał akceptację najwyższych władz, ja                                                    byłam w trzecim. Trzymaliśmy kciuki za powodzenie,

                                           na ziemi. A teraz pozostaje mi tylko podziwiać zdjęcie.

 

Kolejne piękne zdjęcie Toma Sandersa.

 

 

 

 

 

 

 

 

BJ  zostanie uhonorowany przez USPA wyróżnieniem za całokształt działalności w spadochroniarstwie. Uroczystość odbędzie się w Tennessee, w nadchodzącym tygodniu. To jest jego zdjęcie podczas nagrywania filmu „ Jutro nie umiera nigdy”. BJ nagrywał niemal każdego James Bonda, to jego niezwykły wyczyn w ciągu ostatnich 35 lat.

 

 

 

Ciekawe zdjęcie!

WIND GAMES 2017

W hiszpańskiej miejscowości Empuriabrava zakończyła się czwarta edycja międzynarodowych zawodów w lataniu w tunelu aerodynamicznym Wind Games 2017. Polacy zdobyli dwa brązowe medale. Miejsce na podium w konkurencji Solo Freestyle wywalczyła Maja Kuczyńska – Mistrzyni Świata Juniorów 2015 w akrobacji dowolnej w lataniu tunelowym i Wicemistrzyni Wind Games 2016 w konkurencji Freestyle Music. Dobry występ w konkurencji 4-WAY VFS zaliczyła także oficjalna reprezentacji Polski w czwórkach wertykalnych FlySpot Definition. Lepszy od Polaków okazał się amerykański team SDC Coreli, który wywalczył złoto oraz zespół Amudy (srebro). Gratulacje!
Z dużymi nadziejami czekamy więc na mistrzostwa świata, które odbędą się w tym sporcie pod koniec października w Kanadzie. Szczegóły na stronie mistrzostw na http://www.wisc2017.com/

 

 

Flyspot Sky4Four (FS Open) - 15th
Flyspot Chicks (FS Female) - 5th
Flyspot Definition (VFS) - 3rd
Flyspot Elementals (D2W) - 14th
Maja Kuczynska (Solo Freestyle) - 3rd
Krysia Wnuk (Solo Freestyle) - 8th

 

WindGames 2017 - Highlights of day 1

 

GRATULACJE dla

Mai Kuczynskiej w Solo Freestyle Brązowy medal oraz

zespołu Flyspot Definition w konkurencji VFS też Brązowy medal!

 

 

Polska reprezentacja na Wind Games 2017

 
Wind Games 2017

W piątek 3 lutego w Hiszpanii rozpoczynają się 4. Wind Games 2017 – najpopularniejsze mistrzostwa w lataniu w tunelu aerodynamicznym. Polskę reprezentować będzie silna ekipa. Wśród nich Maja Kuczyńska, Wicemistrzyni w konkurencji Freestyle Music z ubiegłego roku.

W hiszpańskiej miejscowości Empuriabrava 3 lutego 2017 rozpoczyna się czwarta edycja międzynarodowych zawodów w lataniu w tunelu aerodynamicznym Wind Games 2017. Zawodnicy zmierzą się w następujących konkurencjach: Speed Races, FS Open, FS Kobiet, VFS 4-Way, 2-Way Dynamic oraz Freestyle czyli latanie indywidualne w stylu dowolnym przy akompaniamencie muzyki.

Polskę będzie reprezentować liczna ekipa.

W konkurencji FS OPEN startuje 21 teamów, w tym z Polski:

• Flyspot Sky4Four (POL) – Sky4Four to Reprezentacja Polski w Skokach Spadochronowych w dyscyplinie FS4. W składzie: Anna Baranska, Zbigniew Kordzikowski, Maciej Naumiuk, Michal Baranski.

• 4 motion (POL) –  w osobach: Marek Nowakowski, Aleksandra Mozdzierz, Witold Kielerz, Lukasz Kempys.

Rywalizacja w FS Female rozegra się pomiędzy siedmioma zespołami. Wśród nich:

•  Flyspot Chicks (POL) – formacja 4-Way FS Team, trenująca we Flyspot Warszawa, w osobach: Izabela Pilarczyk, Malgorzata Domzala, Karolina Papaj, Agata Chmielak.

W konkurencji 4-way VFS o trofeum powalczy pięć zespołów, w tym dwie ekipy z Polski:

• FlySpot Definition (POL) – Oficjalna Reprezentacja Polski w czwórkach wertykalnych Poland National Team 4way VFS w składzie: Dariusz Dafi Filipowski, Sebastian Matejek, Damian Piotr Bereda, Rafal Poplawski.

• SkyRiders SpeedFly (POL) – są wielkimi pasjonatami skydivingu i latania w tunelu aerodynamicznym, uznawanych za rozrywkę XXI wieku: Maciej Michalak, Waldemar Suwinski, Adrian Suwinski, Marcin Sen.

Podczas Wind Games 2017 będzie duża konkurencja w 2-way DYNAMIC. Rywalizację zapowiedziało 17 zespołów. Polskę zaprezentuje:

• Flyspot Elementals (POL) – instruktorzy latania tunelowego: Adrian Ślesicki, Artur Wyzner.

Konkurencja Solo Freestyle wiąże się z ogromnymi nadziejami dla Polaków. Dziesięciu wykonawców pokaże swoje umiejętności. Wśród nich:

• Maja Kuczynska (POL) – Wicemistrzyni Wind Games 2016, ma na swoim koncie również tytuł Mistrzyni Świata Juniorów w akrobacji dowolnej w lataniu tunelowym.

• Krysia Wnuk (POL) – ma zaledwie 10 lat i jest jedną z najmłodszych zawodniczek na Wind Games 2017.

• HF Tobias (POL) – Tobias Chaloupka

• Speedfly Kinga Bała (POL) – Kinga Bała

W konkurencji Solo Speed o tytuł najlepszego będzie walczyć 12 zawodników. I tutaj mamy swoją reprezentację. Jest nią: Speedfly Tomasz Bała (POL).

* Zawody WINDGAMES zrewolucjonizowały skoki spadochronowe i przeniosły ten sport na ekrany. Poczynania zawodników śledzi średnio 215 milionów widzów. Z pewnością od 3-4 lutego 2017 świat będzie oglądał Wind Games 2017.

Zapraszamy do śledzienia zmagań zawodników na stronie www.windoor-realfly.com/en/windgames/2017 i oczywiście trzymamy kciuki za Polaków!

 

 

 

 

67 Posiedzenie Międzynarodowej Komisji Spadochronowej

IPC-FAI 

    W posiedzeniu Międzynarodowej Komisji Spadochronowej IPC-FAI odbywającym się w Faro (Portugalia), w dniach 25.01 – 29.01.2017 r. uczestniczyło 38 delegatów NAC (Aeroklubów Narodowych) ze swoim prawem do głosowania. 4 głosy przekazane zostało przez nieobecnych delegatów osobom będącym na obradach. W sumie ważnych było 42 głosy.

W uroczystości otwarcia uczestniczył  Frits Brink z Holandii, Prezydent FAI.

Spotkanie otworzył Manuel Almeida, delegat z Portugalii.

W pierwszych trzech dniach obrad zorganizowano otwarte posiedzenia poszczególnych podkomitetów, które mają na celu wstępne zapoznanie delegatów oraz wszystkich zainteresowanych osób problematyką, która będzie głosowana na posiedzeniach plenarnych.

Poszczególni przewodniczący podkomisji podsumowali miniony 2016 rok, przedstawiając raporty z najważniejszych rozegranych zawodów. Spotkania te maja również na celu przedstawienie planów i zmian w regulaminach, co pozwala prezydium i komisjom sformalizować swoje prezentacje, wypracować jednoznaczne zapisy, które są przedstawiane i poddane pod głosowanie podczas obrad plenarnych.

Dla  Polski to ważne posiedzenie ze względu na dwie poważne imprezy spadochronowe, które mają się odbyć w nadchodzącym roku oraz w przyszłym: World Games Wrocław  2017 oraz World Parachuting Championships in Canopy Piloting, Wrocław 2018.

Delegatka z naszego kraju, Agnieszka Sobczyńska Solomon wraz z towarzyszącym dyrektorem Aeroklubu Wrocławskiego Markiem Jóźwickim przedstawiała ofertę organizacji Mistrzostw Świata w 2018 roku. Oferta została uznana za bardzo interesującą i została jednogłośnie przegłosowana. To pierwsze Mistrzostw Świata w sporcie spadochronowym jakie mają się odbyć w naszym kraju. To na pewno duże wyzwanie ale znając dotychczasowe osiągnięcia organizacyjne Marka Jóźwickiego nie ma powodu do obaw.

Na posiedzeniu była również omawiana i wysoko oceniona impreza Pucharu Świata w Indoor Skydivingu organizowana w roku ubiegłym we Flyspocie.

Ten sport rozwija się dynamicznie. Powstają nowe tunele, organizowane są masowo imprezy różnych rang. W ubiegłym roku na posiedzeniu Plenarnym przedstawiono 5 ofert, w tym roku sytuacja się powtórzyła. Trudno było przekonać się do niektórych ofert, zawierały bowiem informacje nie zawsze konkretne. Niektóre z ofert nawet nie miały skończonych zbudowanych tuneli. Ostatecznie, niewielką przewagą głosów wygrała oferta z Bahrajnu.

Ciekawostką była oferta organizacji 8-way zawodów w tunelu, nie została jednak zaakceptowana przez większość delegatów.

Zawody przyznane:

 1. 6th FAI World Para-Ski Championships St. Johann (Austria) 07 Mar to 11 Mar 2017 r.
 1. 41st CISM World Military Parachuting Championship Warendorf (Germany) 11.07-20.07.2017 r.
 2. The World Games, Wroclaw, Canopy Piloting (Poland) 20.07. – 30.07.2017 r.
 3. 2nd FAI European Speed Skydiving Championships, 7th FAI European Canopy Formation Championships, 3rd FAI World Cup of Speed Skydiving, 21st FAI World Cup of Formation Skydiving, 11th FAI European Artistic Events Championships, 9th FAI World Cup of Canopy Formation, 14th FAI European Formation Skydiving Championships, 12th FAI World Cup of Artistic Events, 21st FAI World Cup of Formation Skydiving Saarlouis (Germany), 07.08.- 12.08.2017 r.
 4. 9th FAI European Freefall Style and Accuracy Landing Championships, 6th FAI Junior European Freefall Style and Accuracy Landing Championships, Podgorica (Montenegro), 24.08. – 31.08.2017 r.
 5. 2nd FAI World Indoor Skydiving Championships, Laval, Quebec (Canada), 20.10.- 22.10. 2017 r.
 6. 9th FAI World Cup of Canopy Piloting, Dubai (United Arab Emirates), 27.11. 01.12. 2017 r.
 7. 3rd World Cup in Indoor Skydiving,  Bahrain, 21 – 25.03.2018 r. lub  24-28.10.2018
 8. World Parachuting Championship Canopy Piloting,  1-8.07.2018 r. Wrocław

10.World Parachuting Championship Formation Skydiving(FS & VFS), Aristic Events,

     Canopy Formations oraz Speed Skydiving, of 4-14 October 2018, Gold Coast in

     Queensland Australia 2018 r.

 1. Junior World Freefall Style and Accuracy Landing Championships, 35th FAI World Freefall Style and Accuracy Landing Championships, Erden, Montana (Bulgaria), 18.08. – 25.08.2018 r.
 2.  2nd FAI World Wingsuit Flying Championships, Prostejov, 26.08. – 2.09.2018 r.

 

Graham Dickinson brązowy medalista   z zawodów WWL Grand Prix Chin 2016  -  zginął tragicznie w dniu 27.01.2017 r. w wypadku Wingsuit, w Chinach. Graham podróżował w Chinach sam z misją otworzenia nowego miejsca do skoków base.  Graham był dobrze znanym pilotem Wingsuit, nie tylko jako jeden z najbardziej popularnych, utalentowanych i aktywnych skoczków, ale również jako ryzykant, który starał się  za wszelką cenę                                                   ziścić swoje marzenia. Jego śmierć to wielka strata dla                                                     całego sportu spadochronowego.
                                                Cześć Jego pamięci!

 

Wrocław wystąpił ze świetną prezentacją Mistrzostw Świata w Canopy Pilotingu na rok 2018.

Na zdjęciu Dyrektor Aeroklubu Wrocławskiego Marek Jóźwicki

Trzymajcie kciuki!

Wczoraj rozpoczęło się posiedzenie Międzynarodowej Komisji Spadochronowej IPC-FAI, które odbywa sie w m. Faro (Portugalia), w dniach 25-29 stycznia 2017 r.

26 stycznia posiedzenie najważniejszych podkomisji: ds celności lądowania, sędziowska, canopy piloting. W posiedzeniu uczestniczy rekordowa liczba osób 112 z całego świata.

 

 

Ciekawe zdjęcie, nieprawdaż?

 

 

 

 

 

 

 

Zaczynają się zawody Pucharu Świata w Para Ski.

Trudno lądować na pochylonym stoku. Ale za to jakie widoki!

 

 

 

 

 

 

 

QATAR NATIONAL DAY 2016 by JuanMayer.com

 

CFS Canopy Formation specjaliści z wojska Qatar Special Forces wykonali skoki na uroczystości Qatar Nacional Day 2016.

Piękny film Juan Mayera 

Polecam!

 

 

 

 

Angela Oberschelp podczas skoku z Chrisem Ozois, nad Skydive Elsinore. Fotografia. Marcelo Zoni. Skydive Elsinore Wingsuit School.

 

DYNAMIC XRW: World's First Canopy Barrel Roll Linked With Wingsuiter

 

 

 

 

 

TJ Landgren oraz Robert Harris skaczą XRW ze swoimi przyjaciółmi nad ZHills.Zdjęcie Patrick Reuter.

 

 

 

 

 

 

 

Trening Jeannie Bartholomew do World Games 2017, które odbędą się w Polsce.

 

USPA National Championships of Canopy Piloting 2016 (Full Video .

 

 

 

 

 

 

Landing the world's smallest parachute at Skydive Dubai

The World's Smallest Parachute

 

Lądowanie na najmniejszym spadochronie świata - Coś atrakcyjnego do obejrzenia!

 

 

 

 

 

Wszystkim sympatykom mojej strony życzę wszelkiej pomyślności w nowym 2017 roku, spełnienia marzeń, samych sukcesów na różnych polach: rodzinnym, zawodowym, sportowym!

Szczęśliwego a przede wszystkim lepszego roku, pełnego wrażeń i przygód.