SPORT SPADOCHRONOWY
SPORT SPADOCHRONOWY

O mnie

LIDIA KOSK

To jest materiał o mnie przygotowany przez mojego przyjaciela Andrzeja Urbańskiego pisany dla potrzeb Wystawy Biało-Czerwoni.

 

"Kiedy przychodziła na świat, jej  mama - przeurocza dystyngowana pani - jeszcze nie wiedziała  i do dziś zresztą nie wierzy, że wtedy właśnie położyła podwaliny pod potężną polską dynastię skoczków spadochronowych, nieustannie przez dziesięciolecia piszących przepiękną historię tej jakże widowiskowej lotniczej dyscypliny sportu.

Fascynująca droga z rodzinnego Pruszkowa do do wielkiego lotniczego świata, którą przeszła młoda adeptka sztuki wyczynowego skakania ze spadochronem, wiodła przez Lotnisko Gocław, studia we Wrocławiu, aż po długoletnią pracę w Aeroklubie Polskim.  Efekt to 2660 skoków i wielokrotne osobiste uczestnictwo w sportowych zmaganiach, od Mistrzostw Polski i Europy począwszy, na Globu skończywszy. Tak zdobyte bezcenne doświadczenia, jako fachowca zaprowadziły ją najpierw do komisji sędziowskich  zawodów i mistrzostw najwyższej rangi, by w efekcie znalazła swoje miejsce w  Międzynarodowej Komisji Spadochronowej IPC - FAI, w której pełni funkcję członka tego szacownego gremium, bardzo szanowanego i zapraszanego na posiedzenia do chwili obecnej. Należy do "śmietanki" tego światowego towarzystwa. Jej głos, ogromne zaangażowanie w sport spadochronowy, noszący znamiona empiryzmu w najczystrzej postaci, choć z natury jest racjonalistką, okazuje się bezcenny. Lidii Kosk nie znają spadochronowe środowiska jedynie... na Antarktydzie.   

Z bardzo wielu medali, odznaczeń, wyróżnień, każdemu bez wątpienia sprawiających olbrzymią satysfakcję, ta drobnej postury kobieta o wielkim walecznym sercu, szczególnie ceni sobie „Błękitne Skrzydła”,  przyznane jej w roku 2006, przez Krajową Radę Lotnictwa i miesiecznik „Skrzydlata Polska” oraz Dyplom Tissandiera, nadany przez FAI w roku 2005.

Jednak największą dla niej wartością jest jej niezwykła spadochronowa rodzina.

Z mężem Tomkiem i z "wyskakanymi" przez niego 1600 skokami - byłym skoczkiem doświadczalnym, dyrektorem Zakładów "AWIOTEX" w Legionowie, produkującym przed laty spadochrony,

Synem Mariuszem i jego 100 skokami. Skromnie, ale jednak tradycji rodzinnej stało się zadość.

Córką Agnieszką Kosk - Wiesner, "orką" przestworzy i prawdziwym powietrznym drapieżnikiem, pełnym namiętnosci. W tej jednej osobie kryje się bardzo doświadczony skoczek spadochronowy oraz pilot samolotowy i helikopterowy. Liczba 2000 tysięcy wykonananych wykonanych przez nią skoków to nieskończone jeszcze pasmo olbrzymich sportowych sukcesów w kraju i za granicą, okraszonych kilkadziesięcioma medalami różnych kolorów.

Mężem córki - Stefanem Wiesnerem, jednym z najlepszych klasycznych skoczków spadochronowych na świecie, członkiem Niemieckiej Kadry Narodowej, z dorobkiem 9000 tysięcy skoków na swoim koncie.

Oraz bardzo rezolutnym wnukiem - sześcioletnim, uroczym,  dwujęzycznym  Sebastianem i... jego spadochronowymi skokami, w tandemie z wielce utytuowanym ojcem. W jego "żelaznym" uscisku zapewniającym absolutne bezpieczeństwo."

 

ppor. pil. AGNIESZKA (KOSK) WIESNER

 

"Urodziła się by... skakać i latać. I nie miała innego wyjścia, choćby tylko z powodu tysięcy skoków spadochronowych "wyskakanych" przez matkę i ojca - ludzi odważnych, znanych, utytuowanych i bez reszty oddanych temu sportowi. Więc wszystko odbyło się zgodnie z klasycznymi zasadami  dziedziczenia, z tą tylko różnicą, że końcowy efekt, stał się już prawdziwym lotniczym dziełem sztuki...

Swoją przygodę ze skokami spadochronowymi rozpoczęła jako nastolatka, stając się też szybko najmłodszym członkiem Spadochronowej Kadry Narodowej i reprezentką Polski w Mistrzostwach Europy i Świata. Zdobywając w ciężkich bojach staczanych w kraju i poza granicami kilkadziesiąt różnokolorowych medali. Zapisując na swoim koncie 2000 skoków, jako niekwestionowana mistrzyni sportu spadochronowego, stała się posiadaczką czegoś jeszcze bardziej znaczącego - wielkiej klasy samej w sobie, co potwierdziło dwukrotne znalezienie się w pierwszej dziesiątce najlepszych sportowców lotniczych w plebiscycie organizowanym przez "Skrzydlatą Polskę" i Ministerstwo Obrony Narodowej.          

To kobieta ponadto niezwykle ambitna, starannie dbająca o swą edukację. Jako absolwentka Wyższej Szkoły Języków Obcych w Poznaniu, ze znajomością  niemieckiego, angielskiego, hiszpańskiego jest prawdziwą poliglotką i ozdobą każdego międzynarodowego towarzystwa.

Niczym nieokiełznany apetyt na przestworza był u Agnieszki tak ogromny, że nawet spełnienie się w spadochroniarstwie nie powstrzymało jej przed stawianiem sobie nowych wyzwań. Na jej horyzoncie pojawiły się SAMOLOTY, więc rozpoczęła szkolenie na samolotach. W ekspresowym tempie doszła do poziomu licencji zawodowej i ... zaczęła znowu marzyć. Tym razem o lataniu na HELIKOPTERACH.  Postanowiła wię podjąć sudia w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Została  przyjęta i ukończyła je promocją do stopnia ppor. pilota. Znowu pełny sukces. Obecnie lata na helikopterach w Brygadzie Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim, zdobywa  kolejne doświadczenia i cały czas "czai" się na coś nowego...  Być może jakieś nowe typy, nowe zadania, dalszy zawodowy rozwój, ale... nie zapomina o spadochroniarstwie. Wraz z mężem Stefanem Wiesnerem, jednym z najlepszych klasycznych skoczków spadochronowych świata, z "dorobkiem" ponad 9000 tysięcy skoków, wyjeżdżają niekiedy wspólnie na zawody, rozgrywane w różnych, często egzotycznych miejscach. Z tym, że on jako żołnierz Bundeswehry reprezentuje Niemcy ona zaś jako żołnierz Wojska Polskiego, nasz kraj.

Ich dwujęzyczny sześcioletni syn Sebastian, skaczący dotychczas jedynie w tandemie z wielce utytułowanym ojcem, będzie miał kiedyś nie lada orzech do zgryzienia... Bo to, że połknął bakcyl lotnictwa jest już chyba przesądzone."

 

Poniżej parę artykułów na temat mojej rodziny:

 

Rodzina skoczków spadochronowych - Wysokie Obcasy

www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/1,96856,3650324.html

 

ŚLUB CYWILNY KROK PO KROKU - Poradnik Kobiety

nowoczesnakobieta.com/szukaj/poradnik/ślub+cywilny+krok+po+kroku

 

Skacząca rodzina - Polskie Rekordy i Osobliwości

polskierekordy.pl/rekord/skaczaca-rodzina