SPORT SPADOCHRONOWY
SPORT SPADOCHRONOWY

Historia spadochroniarstwa

Historia spadochroniarstwa

 

         W 1785 roku Jeaz Pierre Blanchard wyrzucił z kosza balonu na wysokości

500 m psa na spadochronie własnej konstrukcji. W dniu 21 listopada 1785 r. podczas kolejnej próby z psem, balon uległ awarii na wysokości około 1000 m i Blanchard był zmuszony skorzystać ze swego urządzeni, które zdało egzamin.

Był to pierwszy wypadek uratowania się człowieka na spadochronie podczas awarii balonu.

W 1797 roku Francuz Andre Garnerin zbudował i osobiście zademonstrował wygodny spadochron, który nie miał usztywnień. W 1890 roku Niemiec Paul Lattemann zaczął układać czaszę i linki spadochronu w lekko rozwijające się pakiety, podwieszone do pierścienia blisko kosza balonu. W 1911 roku Rosjanin Gleb Kotielnikow opracował i opatentował całkowicie składany spadochron plecakowy.

         Powstanie sportu spadochronowego w okresie międzywojennym pozostawało w ścisłym związku z możliwościami zastosowania spadochronu do celów militarnych.

         Pierwsze międzynarodowe zawody spadochronowe w skokach na celność lądowania zorganizowano w 1919 roku w Stanach Zjednoczonych.

W Europie pierwsze zawody spadochronowe rozegrano w Rzymie w 1922 roku.

         Początek rozwoju sportu spadochronowego w Polsce przypada na rok 1936, kiedy to Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej (LOPP) zbudowała pierwszą wieżę spadochronową w Warszawie. W tym samym roku w Legionowie wykonano pierwsze skoki spadochronowe z balonu na uwięzi.

Do 1939 roku zbudowano w Polsce 17 wież spadochronowych oraz przeprowadzono liczne kursy spadochronowe.

         Polscy spadochroniarze nie brali, co prawda udziału w żadnych zawodach spadochronowych, niemniej jednak byli reprezentowani za granicą na licznych popisach i zlotach harcerskich, gdzie wysoko oceniano ich poziom wyszkolenia.

         Po wojnie pierwszy skok ze spadochronem w Polsce wykonał 3czerwca 1945 roki Tadeusz Litwiński. W 1948 roku Liga Lotnicza zorganizowała pierwszy po wojnie instruktorski kurs spadochronowy, a od 1951 roku czynne jest Centrum Wyszkolenia Spadochronowego w Nowym Targu.

         W 1952 roku w Warszawie przeprowadzono I Krajowe Zawody Spadochronowe a w 1954 r. rozegrano po raz pierwszy Spadochronowe Mistrzostwa Polski. W tym samym roku na listę rekordów świata wpisał się pierwszy Polak Jerzy Kubaczewski.

         Nowy okres rozwoju sportu spadochronowego rozpoczął się w 1956 roku, w wyniku reaktywowania działalności Aeroklubu.

 

 

Osiągnięcia sportowe zawodników spadochronowych Aeroklubu Polskiego

 

W 1955 roku Polacy po raz pierwszy startowali w międzynarodowych zawodach spadochronowych w Bułgarii.

 

Międzynarodowe sukcesy polskiego spadochroniarstwa rozpoczęły się w 1956 roku gdy na Mistrzostwach Świata w Moskwie zespół męski zajął 3 miejsce w skokach grupowych.

  

Rok 1958, Spadochronowe Mistrzostwa Świata, Bratysława, Anna Franke wywalczyła tytuł wicemistrzyni świata, a polski zespół kobiecy zajął 2 miejsce w klasyfikacji ogólnej.

 

Rok 1968 r. Spadochronowe Mistrzostwa Świata, Edward Ligocki zdobył w m. Graz (Austria) tytuł II vicemistrza świata.

 

Rok 1974 r. Spadochronowe Mistrzostwa Świata. W m. Szolnok (Węgry) Stanisław Sidor zdobył tytuł mistrza świata w skokach na celność lądowania a drużyna kobieca srebrny medal w skokach grupowych na celność lądowania.

 

Rok 1976 Spadochronowe Mistrzostwa Świata, Rzym (Włochy), drużyna męska zdobyła srebrny medal w skokach grupowych na celność lądowania.

 

Rok W 1992 Spadochronowe Mistrzostwa Świata, Trieben (Austria) drużyna męska zdobyła II miejsce w klasyfikacji drużynowej.

 

Rok 1992 Spadochronowy Puchar Świata, Tuscon (USA) - Marek Tarczykowski zdobył 2 miejsce w klasyfikacji celności lądowania, drużyna męska zajęła III miejsce.

  

Rok 1993 Spadochronowe Mistrzostwa Europy. W m. Timisoara (Rumunia), zawodnik Andrzej Lamch zajął II miejsce w klasyfikacji ogólnej oraz II miejsce w konkurencji akrobacji spadochronowej. Monika Filipowska zdobyła brązowy medal w klasyfikacji ogólnej juniorek oraz w srebrny w konkurencji akrobacji spadochronowej juniorek.

  

Rok 1995 Spadochronowe Mistrzostwa Europy. W m. Efez (Turcja), drużyna męska zdobyła III miejsce w klasyfikacji drużynowej oraz III miejsce w konkurencji grupowej celności lądowania. Monika Filipowska zdobyła brązowy medal w klasyfikacji ogólnej juniorek oraz w srebrny w konkurencji akrobacji spadochronowej juniorek.

 

Rok 1996 Spadochronowe Mistrzostwa Świata, m. Bekescaba (Węgry), Monika Filipowska zdobyła brązowy medal w celności lądowania seniorek, srebrny w klasyfikacji ogólnej juniorek oraz złoty w celności lądowania juniorek.

 

Rok 1997 r. I Światowe Igrzyska Sportów Lotniczych. W m. Efez (Turcja), Monika Filipowska zdobyła złoty medal w konkurencji celności lądowania juniorek, srebrny w klasyfikacji ogólnej juniorek a Tomasz Stryjak medal brązowy w konkurencji celności lądowania.

 

I Światowe Igrzyska Sportów Nieolimpijskich, w m. Lahti (Finlandia)

 

Monika Filipowska zdobyła medal brązowy.

 

Rok 1999 r. X Puchar Świata Mistrzów, Monika Filipowska zdobyła brązowy medal w celności lądowania, Andrzej Lamch - brązowy medal w celności lądowania i złoty w klasyfikacji ogólnej.

 

Rok 2000 Spadochronowe Mistrzostwa Świata, w m. Ise-Shima (Japonia) Monika Filipowska zdobyła złoty medal w konkurencji celności lądowania.

 

Rok 2002 Spadochronowy Puchar Świata w celności lądowania.

 

Zawody organizowane w m. Osiek n/Notecią (Polska). Polska drużyna męska zajęła II miejsce.

 

Rok 2003

 

Spadochronowy Puchar Europy w celności lądowania

 

Monika Sadowy Naumienia zdobyła trzy złote medale: w klasyfikacja OPEN (łącznie z mężczyznami) oraz dwa medale w klasyfikacji kobiet.

 

W łącznej klasyfikacji Pucharu Europy( po pięciu edycjach) Monika Sadowy Naumienia zdobyła medal brązowy.

 

Spadochronowy Puchar Europy w celności lądowania

 

Agnieszka Kosk zdobyła medal brązowy w klasyfikacji juniorów (łącznie z mężczyznami).

  

Rok 2004

 

Spadochronowy Puchar Europy w celności lądowania

 

Agnieszka Kosk zdobyła 2 medale brązowe w klasyfikacji juniorów (łącznie z mężczyznami).

 

Spadochronowych Mistrzostwach Świata Juniorów

 

Agnieszka Kosk zdobyła dwa medale, 1 złoty w konkurencji celności lądowania Juniorek oraz brązowy w klasyfikacji ogólnej, Paweł Jankowski zdobył medal brązowy w konkurencji celności lądowania Juniorów.

 

Rok 2005

 

Spadochronowy Puchar Europy w celności lądowania

 

Agnieszka Kosk zdobyła 1 medal srebrny w klasyfikacji seniorek, 1 medal srebrny w klasyfikacji juniorów oraz 2 medale brązowe w klasyfikacji juniorów (łącznie z mężczyznami).

 

Irena Paczek-Krawczak - zdobyła 1 medal brązowy w klasyfikacji seniorek.

 

Spadochronowe Mistrzostwa Europy - kobiecy zespół w składzie: Monika Sadowy Naumienia, Bogna Bielecka, Ewa Rybacka i Agnieszka Kosk zdobył brązowy medal w klasyfikacji drużynowej.

 

Nasza juniorka Agnieszkę Kosk zdobyła 3 medale indywidualne: 1 złoty w konkurencji celności lądowania Juniorek, brązowy w konkurencji akrobacji oraz srebrny w klasyfikacji ogólnej Juniorek.

 

Rok 2006

 

Spadochronowy Puchar Europy w celności lądowania

 

W m. Altenstadt (Niemcy) polska zawodniczka Agnieszka Wiesner (Kosk) zdobyła złoty medal w klasyfikacji seniorek.

  

Rok 2007

 

Spadochronowy Puchar Świata w celności lądowania

 

Organizowanym we Włoszech, w m. Belluno, polska zawodniczka Monika Sadowy-Naumienia zdobyła srebrny medal w klasyfikacji seniorek.

 

Rok 2008

 

Spadochronowy Puchar Świata w celności lądowania

 

Organizowanym w m. Zell Am Zee (Austria) polska zawodniczka Ewa Wesołowska zdobyła brązowy medal w klasyfikacji seniorek.

 

Rok 2009

 

Spadochronowy Puchar Świata w celności lądowania

 

Organizowanym w m.Belluno,(Włochy ) polska zawodniczka Monika Sadowy-Naumienia zdobyła brązowy medal w klasyfikacji seniorek.

 

Na kolejnym Spadochronowy Puchar Świata w celności lądowania organizowanym w m. Locarno (Szwajcaria) Monika Sadowy- Naumienia zdobyła kolejny, tym razem srebrny medal.

 

Rok 2010

 

Międzynarodowe Spadochronowe Mistrzostwa w celności lądowania, które odbyły się w Dubaju (Emiraty Arabskie), polska zawodniczka Monika Sadowy-Naumienia zdobyła brązowy medal w klasyfikacji seniorek.

 

Spadochronowy Puchar Świata w celności lądowania. W m. Altenstadt, Niemcy, brązowe medale zdobyli Bogna Bielecka oraz Rafał Zgierski.

 

Spadochronowe Mistrzostwa Świata Wojska CISM, w m.  Buochs Szwajcaria, zawodniczka Monika Sadowy-Naumienia zdobyła srebrny medal w celności lądowania .

  

Spadochronowy Puchar Świata w celności lądowania, który odbył się w Belluno,  Włochy, Agnieszka Wiesner zdobyła brązowy medal.       

 

Spadochronowy Puchar Świata w celności lądowania, który odbył się w m.Thalgau, Austria, Agnieszka Wiesner zdobyła brązowy medal.    

  

Spadochronowy Puchar Świata w celności lądowania, który odbył się w m. Locarno, Szwajcaria, Rafał Zgierski zdobył srebrny medal.        

  

Rok 2011

 

Na Spadochronowym Zawodach w celności lądowania, które odbyły się w Dubaju (Emiraty Arabskie), w dniach 6 – 17.01.20116 – 17.01.2011 r. polska drużyna kobiet zdobyła brązowy medal.

 

w klasyfikacji grupowej celności lądowania.

 

Na Spadochronowym Pucharze Świata w celności lądowania, który odbył się w m. Thalgau- Salzburg, Austria, w dniach 10-12.06.2011 r. Bogna Bielecka zdobyła brązowy medal  

 

Na Spadochronowym Pucharze Świata w celności lądowania, który odbył się w m. Bled, Słowenia, w dniach 24 - 26.06.2011 r. Monika Sadowy-Naumienia zdobyła brązowy medal w celności lądowania.

 

Na Spadochronowym Pucharze Świata w celności lądowania, który odbył się w m. Altenstadt, Niemcy, w dniach 8-10.07. 2011 r. Agnieszka Wiesner zdobyła brązowy medal.  

 

Na V Światowych Wojskowych Igrzyskach Sportowych, odbywających się w m. Rio de Janeiro, Brazylia, w dniach 17 - 24.07.2011 r. Monika Sadowy-Naumienia zdobyła brązowy medal w celności lądowania.

 

Na Spadochronowych Mistrzostwach Europy w konkurencjach klasycznych, organizowanych w m. Kikinda, w Serbii,  w dniach 20 -28.08.2011r. polska drużyna kobieca zdobyła

 

brązowy medal w konkurencji skoków grupowych na celność lądowania oraz brązowy medal w klasyfikacji drużynowej.

  

Rok 2012

 

Na Spadochronowym Pucharze Świata w celności lądowania, 

 

Ewa Wesołowska zdobyła brązowy medal.  

  

Rok 2013

 

Na Spadochronowym Pucharze Świata w celności lądowania, Altenstadt (Niemcy), Monika Sadowy-Naumienia zdobyła srebrny a Agnieszka Wiesner brązowy medal.  

 

Na Spadochronowym Pucharze Świata w celności lądowania, Belluno (Włochy), Agnieszka Wiesner zdobyła złoty a Monika Sadowy-Naumienia brązowy medal.  

 

 

Na Spadochronowym Pucharze Świata w celności lądowania, Belluno (Włochy), drużyna kobiet zdobyła złoty medal.

 

Na Spadochronowych Mistrzostwach Europy w Formation Skydiving, które odbyły się w w m. Banjaluka (Bośnia i Hercegowina), w dniach 12 – 18 sierpnia 2013 r., drużyna polska w składzie: Dariusz Filipowski, Artur Karwowski, Sebastian Matejek, Piotr Bereda oraz Agnieszka Roman, w konkurencji VFS, zdobyła brązowy medal.

 

Na Spadochronowych Mistrzostwach Europy w konkurencjach klasycznych, organizowanych w m. Cheboksary, w Rosji,  w dniach  22 -26.08.2013 r. Monika Sadowy-Naumienia zdobyła brązowy medal w konkurencji celności lądowania, polska drużyna kobieca zdobyła brązowy medal w konkurencji skoków grupowych na celność lądowania.

 

Na Spadochronowym Pucharze Świata w celności lądowania, który odbył się w Thalgau (Austria), Monika Sadowy-Naumienia zdobyła srebrny medal.

 

Na Spadochronowym Pucharze Świata w celności lądowania, który odbył się w Locarno (Szwajcaria), Monika Sadowy-Naumienia zdobyła złoty medal.

 

W ogólnej klasyfikacji Spadochronowego Pucharu Świata w celności lądowania 2013, Monika Sadowy-Naumienia zdobyła złoty medal.

 

4 Międzynarodowe Zawody Spadochronowe, które odbyły się w Dubaju (Emiraty Arabskie), polski zawodnik Sebastian Dratwa zdobył rebrny medal w konkurencji Freestyle (Canopy Piloting).

 

Drużyna polska w składzie: Dariusz Filipowski, Artur Karwowski, Sebastian Matejek, Piotr Bereda oraz Agnieszka Roman, w konkurencji VFS, zdobyła brązowy medal.

 

  

Rok 2014

 

Na Spadochronowym Pucharze Świata w celności lądowania, Rijeka (Chorwacja), Monika Sadowy- zdobyła srebrny medal.  

 

Na Spadochronowym Pucharze Świata w celności lądowania, Peiting (Niemcy), Monika Sadowy    oraz Rafał Zgierski zdobyli złote medale.  

 

Spadochronowy Puchar Świata w celności lądowania, który odbył się w m. Locarno, Szwajcaria, Monika Sadowy-Naumienia zdobyła złoty medal w klasyfikacji skoków dzienno-nocnych, srebrny medal w klasyfikacji kobiet na tych zawodach.

W klasyfikacji ogólnej Spadochronowego Pucharu Świata w celności lądowania Monika Sadowy-Naumienia zdobyła brązowy medal.

 

Puchar Świata w Indoor Skydiving

Drużyna (Dariusz Filipowski, Artur Karwowski, Sebastian Matejek, Piotr Bereda) zdobyła srebrny medal.

 

Międzynarodowe Zawody Spadochronowe Dubaj, 2014, DIPC 5

Zawody były przeprowadzone na przełomie listopada i grudnia. Pol­ska re­pre­zen­ta­cja w dys­cy­pli­nie VFS (Ver­ti­cal For­ma­tion Sky­di­ving) zdo­by­ła sre­bro. Pol­ski ze­spół skła­dał się z pię­ciu osób: Marek No­wa­kow­ski, Mar­cin Sen, Ma­ciej Mi­cha­lak, Ma­riusz Wnuk oraz Agniesz­ka Roman jako ka­me­rzyst­ka.

 

Rok 2015

 

Na Spadochronowym Pucharze Świata w celności lądowania,  Bled (Słowenia), Monika Sadowy  zdobyła brązowy brązowy medal.  

 

Na Spadochronowym Pucharze Świata w celności lądowania, Peiting (Niemcy),  Monika Sadowy zdobyła złoty medal.  

 

Na Spadochronowym Pucharze Świata w celności lądowania, Belluno (Włochy), drużyna kobiet zdobyła złoty medal.  

 

Na Spadochronowym Pucharze Świata w celności lądowania, Belluno (Włochy), drużyna kobiet zdobyła złoty medal w konkurencji grupowej celności lądowania. 

 

Na Mistrzostwach Europy w konkurencjach klasycznych, Erden (Bułgaria),  Monika Sadowy zdobyła  srebrny medal w konkurencji celności lądowania.  

 

Na Mistrzostwach Europy w konkurencjach klasycznych, Erden (Bułgaria),  drużyna kobiet zdobyła srebrny medal w konkurencji grupowej celności lądowania oraz brązowy medal w klasyfikacji drużynowej.

 

Na Mistrzostwach Europy w konkurencjach Formation Skydiving w Teuge (Holandia) polska drużyna kobiet, No Mercy, w składzie: Maja Ważniewicz, Karina Laszuk, Kinga Komorowska oraz  Iwona Raczkiewicz, zdobyła brązowy medal.

 Na I Tunelowych Spadochronowych Mistrzostwach Świata, w Pradze (Czechy), w akrobacji zespołowej 4-way VFS, drużyna, w składzie: Dariusz Filipowski, Piotr Bereda, Rafał Popławski, Sebastian Matejek, zdobyła

brązowy medal.

 Na I Tunelowych Spadochronowych Mistrzostwach Świata, w Pradze (Czechy), w akrobacji dowolnej juniorów, złoty medal zdobyła Maja Kuczyńska, srebrny medal Andrzej Sołtyk.