SPORT SPADOCHRONOWY
SPORT SPADOCHRONOWY

BASE JUMPING

Nie jest jeszcze oficjalną dyscypliną FAI aczkolwiek trwają prace nad dostosowaniem przepisów do wymagań IPC.

 

B.A.S.E., ( nazwa pochodzi od angielskich słów: Building (budynek), Antenna (antena), Span (przęsło), Earth (ziemia) – jest to rodzaj sportu ekstremalnego, polegającego na wykonywaniu skoków spadochronowych z obiektów takich jak: wieżowce, mosty, maszty, urwiska górskie, itp.

Głównymi czynnikami ryzyka jest krótki czas, jaki skoczek ma na otwarcie spadochronu, oraz odległość, jaka dzieli go podczas lotu od obiektu, z którego skacze. Nie bez znaczenia jest również to, że base jumper wyposażony jest na ogół tylko w jeden spadochron (posiadanie zapasowego jest często zbędne ze względu na krótki czas lotu, co uniemożliwia jego otwarcie). Kolejnym problemem jest samo lądowanie, które z reguły odbywa się na dość małej powierzchni.

Częstym czynnikiem powodującym śmierć spadochroniarzy jest nieprawidłowe ułożenie czaszy w plecaku i zgubna w skutkach pewność siebie. Ważnym czynnikiem jest też adrenalina, która powoduje pobudzenie organizmu i uśpienie czujności skoczka.

Głownie spotyka się wypadki, których przyczyną są niedoskonałości sprzętu bądź nagłe zmiany warunków pogodowych.

Jest to sport, w którym wiele zależy od przypadku, przez co liczba śmiertelnych wypadków osób rozpoczynających base jumping pokrywa się z liczbą doświadczonych skoczków.

Base Jumping

Został oceniony jako najbardziej niebezpieczny sport na świecie. Oceniano ilość wypadków i incydentów w stosunku do ilości osób uprawiających tą aktywność.

Jest 43 razy niebezpieczniejszy niż sport spadochronowy wykonywany z samolotu.

Według statystyk norweskich około 2000 osób uprawia ten sport, nie wszyscy są jednak zarejestrowani. Na 2317 skoków zdarza się jedna katastrofa, na 254 skoki – zdarza się jakiś wypadek.

"Śmierć jest bardziej uniwersalna niż życie, każdy umrze, ale nie każdy potrafi żyć." - Alan Sachs
Lonnie Bissonnette

 Po wypadku spadochronowym podczas skoku na base w 2004 roku, Lonnie Bissonnette został sparaliżowany. Powiedziano mu, że nigdy nie będzie ponownie skakać.

W ciągu 12 miesięcy po wypadku, zaczął z powrotem wykonywać skoki na base. Jest obecnie jedynym na świecie sparaliżowanym skoczkiem spadochronowym, który zaliczył skoki BASE jumping ze wszystkich czterech obiektów: budynki, anteny, przęsła, ziemia.

Lonnie pozostanie inspiracją dla innych ludzi i żywym dowodem, że człowiek nigdy nie powinien się poddać i żyć pełnią życia.